31 Mart 2009 Salı

Şaban Usta'nın Kuzu Sırık Kebabı - Ankara

Bir blog oluşturma fikri aklıma ilk defa Şaban Usta'da yemek yerken gelmişti. Ankara'da ve başka illerde böyle yöresel olarak ünlü ve henüz keşfedilmemiş bir sürü yer var bildiğim. Neden bu yerleri başkalarıyla paylaşmayayım dedim kendi kendime.
Şaban Usta Çorum'un Osmancık ilçesinden. Zaten sırık kebabı da Osmancık'ın bir lezzetiymiş. Biraz da Sinop'un Boyabat ilçesinde bilinirmiş. Sırık kebabı kuzudan yapılıyor. Şaban ustamız kuzuları Adana'nın Tekir yaylasından getirtip , Ankara'da kendi çiftliğinde bir süre daha özel olarak besliyormuş. Kuzular da illaki kıvırcık kuzu cinsinden olurmuş.


Yerinin tarifi bile zor. Gitmek isteyenler için telefon numaralarını da veriyorum ki tarif alabilsinler. Çünkü tarifsiz bulunması oldukça zor. Ama gittiğinizde kapıdaki araba kalabalığından burasının bayağı ünlü bir yer olduğunu anlıyorsunuz.


Giriş kısmında ocak var. Zaten ocağı görünce insanın orada kalası geliyor , manzara o kadar müthiş ki ayrılamıyorsunuz. Sırığa takılmış kuzular odun ateşinde yavaş yavaş pişiyor. Bir kuzu yaklaşık 5 saatte pişiyor. Odun mutlaka çam ağacı olacak , bu şart.


Ocağın başından ayrılabildik , masamıza oturduk. 1 tabak çoban salata ve dilimlenmiş ekmek , etlerimiz gelene kadar bizi meşgul ediyor , ve...

Et dediğimiz şey işte budur dostlar. Bazılarınızdan duyar gibiyim , kuzu eti kokar , sevmem gibi lafları. Öyle demeden önce Şaban Usta'da bu tabağın tadına bakmanızı tavsiye ederim. Ağır odun ateşinde uzun süre pişince ette ne koku , ne lif , hiçbir şey kalmıyor. Sadece tadına varın. Afiyet olsun. Serviste bıçak gelmiyor ama isterseniz getiriyorlar. Yine de benim tavsiyem 1 parça ekmeği bıçak niyetine kullanmanız , sonunda etin suyuyla ıslanan ekmeği de etlerin yanına göndermeniz. Eğer öğleden sonra kalabalıklar arasında işiniz olmayacaksa soğan da isteyebilirsiniz. Yemeğin ardından masaya seramik semaver içinde çayınız geliyor. Böyle bir yemeğin ardından çay çok iyi gidiyor. Geldik hesap kısmına. Etin kilosu 34 TL. Söylemedi demeyin , öyle 100 gram falan kesmiyor. 250-300 gram civarı rahat gidiyor , iddialı arkadaşlar 500 grama kadar çıkabiliyor. Şaban Usta tatil yapmıyor , Pazar günleri dahil hergün 11'den 21'e kadar açık. Ama akşam gidecekseniz rezervasyon şart. Et kalmamış olabiliyor. Burada etler ertesi güne bırakılmıyor , tamamen günlük olarak tüketiliyor.
Birçoğunuz burayı ilk defa duydunuz biliyorum ama eğer kuzu etini seviyorsanız Şaban Usta'yı ıskalamayın derim. Teşekkürlerinizi bildirirseniz sevinirim.

Şaban Sarı
Şehit Kubilay Mahallesi Selim Caddesi No:70 Yükseltepe
Telefon : 535-452 92 81 312-330 45 53

13 yorum:

etoburcan dedi ki...

bugün gittim. porsiyon bayağı boldu ve et kokmuyordu. doyasıya kuzu eti yemek için gidin, memnun kalacaksınız.

bilal dedi ki...

bizde yapıyoruz kuzu çevirme. meslektaşımıza sonsuz saygımız vardır. Şaban bey her yönüyle tam bir usta. inşallah mekanına da gideceğiz.

ankaraguclufatih dedi ki...

önceden kızılcahamama gidiyorduk, rastgele gezerken gördüm, arkadaşımızın dediği gibi bir yemi merak ettik, 4 kişi iftarı açmak için rezerve verdik gittik, yolu çok karışık, ama değiyor sonunda, gerçekten kuzu çok müthiş ve manyaktı tadı dahada güzel ağzında dağılıyor lokum gibi, öyle mahalle arasında bir yer nasıl o gün o kadar kalabalık olur bilemiyorum gerçekten

ali gel dedi ki...

"şaban usta sırık kebabında bir numara diyenler" facebook sitesi açıldı. abonelerimize duyurulur.

ali gel dedi ki...

"şaban usta sırık kebabında bir numara diyenler" facebook sitesi açıldı. abonelerimize duyurulur.

Adsız dedi ki...

Boyabat'ın sırık kebabını çoruma has bir özellik gibi sunmak büyük bir cahillik olarak görülebilir.Boyabat sırık kebabı gerçekten tadılması gereken çok önemli bir lezzet.Yapan ustanın iyi olması şart...

Mustafa Başdoğan dedi ki...

Ben Şaban Bey Kebapcısını açdığından bu yana tanırım ve zaman zaman şahsım zaman zaman da şehir dışından gelen misafirlerimle gittiğimde gerçekten lezzetli bir kebap aynı zamanda Boyabat kebabını hiç aratmayan misafirperveliği ile kebabının kalitesi kadar fiyatlarıda oldukca uygundur. Ve biz boyabatlılara boyabatdan kebap geldi,geliyor otobüs önü beklemekten kurtarmıştır..Kendisine teşekkür ederiz.

ankaraguclufatih dedi ki...

Uzun zamandır gittinizmi bilmiyorum ama tekrardan tavsiye ederim, karşı tarafı bahçe yapmış vede güzel olmuş. Bir iftar akşamı gidebilirsiniz.

Oburcan dedi ki...

Valla uzun zamandır gitmemiştim. Artık iftar mı olur , başka zaman mı bilmem ama gitme zamanımız gelmiş :)

todor dedi ki...

hmmm. bu kadar öven varsa denemek şart.

Oburcan dedi ki...

Tam senlik :)

todor dedi ki...

benlik benlik olmasına da, bu yazıyı yazdığın zamanlar pek ilgilenmiyormuşsun blogla herhalde, bu ne yaa fotoğraf yok adam akıllı....

Oburcan dedi ki...

Acemilik donemime gelmis, idare et. Ben de begenmedim simdi. Bir dd su var: blogger'da fotograflari bu kadar buyutme olayi yeni cikti, o zamanlar yokyu

ShareThis

Related Posts with Thumbnails