12 Mart 2011 Cumartesi

CUNDA BALIK - ANKARA

3 tarafı denizlerle çevrili cennet vatanımızın 4 tarafı dağlarla çevrili başkentinde güzel bir balık lokantası bulmak önemli bir iştir. Denize uzaklık balık ve deniz ürünlerinde bir handikap gibi görünse de her zaman iddia ettiğimiz gibi : balığın iyisi Ankara'da yenir!!!
Daha önce Çeşmi Kebap tavsiyesinden çok memnun kaldığımız Burcu'nun 2. tavsiyesi Cunda Balık.  Eve yakın olması da bizim için ayrı bir avantaj oldu.
Balık lokantalarında genel eğilim Ege çağrışımlı isimler kullanmalarıdır. Ancak o ismin hakkını ne kadar verirler , tartışılır. Sadece balık ve deniz ürünleri yapmakla bu işin yürümeyeceği açık. En az bunlar kadar önemli olam meze kısmını da ihmal etmemek şart. Bakalım Cunda Balık isminin hakkını verebilecek mi?
Cunda Balık , Ümitköy Binsesin sitesinde. Galleria'nın arka tarafına düşüyor. Önündeki ışıklı tabelasıyla yaklaştığınız zaman görmesi kolay.

Dekorasyon konusunda iddialı bir mekan olduğunu söyleyemem. Hatta fazlasıyla sıradan. Bu tür yerlerde görmeye alıştığımız gemi ve deniz feneri maketleri dahi kullanılmamış. Ancak masa sandalye rahat ve temiz. Yemek yediğimiz 2 saati aşkın süre içinde Yunan meladileri ağırlıklı müzik seçimleri güzeldi.Cuma ve Cumartesi akşamları 2 kişilik fasıl ekibi de yemeğinize eşlik ediyor. Canlı müzikte mikrofon kullanılmamasını beğendim. Çok büyük olmayan mekanda daha doğal ve makul bir ses seviyesinde müzik dinleyebiliyorsunuz.

Masamıza yerleştikten sonra işletme müdürü Ali bey ile birlikte meze tezgahına gittik ve meze seçtik. Meze çeşiti bol ve her yerde bulamayacağınız bir çok çeşit mevcut. Tahinli patlıcan , çeşitli Ege otları (cibes , hardalotu , turpotu , şevketi bostan , deniz fasulyesi , deniz börülcesi , kayakoruğu) , girit ezme , yaban mersinli yaprak sarma , fava , enginar kalbi. Ali bey tüm mezeleri detaylı olarak sabırla anlatıyor ve bizi yönlendiriyor.

İlk olarak masaya ekmek geliyor. Sade kızarmış ekmek ile birlikte sarımsaklı ve kekikli , zeytin ezmeli ve peynirli ekmekler çok güzel bir başlangıç oluyor.

Ege otlarını karışık bir tabak olarak istedik. Arzu ederseniz bu otları tek tek alabilirsiniz. İçinde deniz börülcesi , deniz fasulyesi , turpotu , cibes , sirke ve şarap ile tatlandırılmış pancar kökü turşusu var. En beğendiklerim pancar kökü turşusu , cibes ve deniz fasulyesi oldu. Tavsiye ederim.

Levrek sarma ve yabanmersinli sarmayı yarımşar porsiyon olarak aldık. Şunu özellikle belirtmem lazım : sarmaları çok beğendim. Nedeni de içindeki harcının lezzeti çok iyi , hafif tatlı. Pirinç miktarını biraz fazla bulmakla birlikte genel olarak  çok başarılıydı. Resmini çekmeyi unuttuğumu şimdi anladığım midye dolmada da aynı harç kullanılmış , onu da çok beğendim.

Girit ezme giderek daha çok yerde gördüğümüz bir meze. Ancak burada hakkı verilmiş. Kaliteli bir beyaz peynir ve zeytinyağıyla ne kadar güzel olabileceğini anlıyorsunuz.

Cevizli kabak gelen mezeler içinde en sade olanıydı. Lezzet olarak çok iz bırakmadı ama kötü de değildi.

Pazılı levrek sarmayı çok beğendim. Pazı ve levrek birbirine çok güzel uymuş. Lezzeti harikaydı.

Tereyağda karidesi ben sarımsaklı hatta bol sarımsaklı tercih ederim ama Cunda Balık'ta sarımsak kullanılmıyor. Yine de lezzetli bir tereyağı olduğu için çok memnun kaldık.

Deniz ürünleri böreğinin kızartması iyi , lezzeti ortalamaydı. Ancak altındaki 3-4 parça maydanoz olmasa daha iyi. Ne lezzetine katkısı var , ne de dekora!

Kalamar ızgara tereyağı içinde geldi. Yanında gördüğünüz parçalar sarımsak değil fıstık. Benim tercihim tabi ki tereyağsız , sadece hafif ızgara edilmiş kalamar. Tereyağının lezzeti dolayısıyla tadının daha da kuvvetlendiğini kabul ediyorum ancak bu haliyle de üstteki karidese benzemiş. Aynı yemekte bu kadar tereyağlı 2 ara sıcak ağır geldi. Tercihinizi bir tanesinden yana kullanmakta fayda var.

Bu kadar mezenin üstüne balık söylemezdik ama sezonun kapanmasına yakın olduğumuz bu günlerde hamsi tava istedik. Kılçıkları alınmış ve az yağda kızarmış hamsi çok güzeldi. Burada kızartma yenir , bu işi biliyorlar. Tavsiye ederim. Merak edenler nasıl yapılması gerektiğini Ali beyden öğrenebilirler.

Bu güzel yemeği tatlıyla bitirmek istedik. Cunda Balık'ta tatlılar da çeşit çeşit. Bizim tercihimiz incir ve patlıcan tatlısı. İncir tatlısı yemek sonrası için ideal , hafif bir tatlı. Kıvamlı sosu ve üstündeki kaymağıyla tatlı ihtiyacınızı fazlasıyla giderecek kadar lezzetli ve kuvvetli.

Açıkçası"patlıcandan tatlı mı olur" psikolojisinden kurtulamadım ve patlıcan tatlısını sevemedim. Ancak eşimin çok beğendiğini belirteyim. İncir tatlısına göre daha az şerbetli , daha hafif bir tatlı. Karar sizin.

Cunda Balık gerçek Ege lezzetlerinden oluşan geniş meze çeşitleriyle kalbimizi kazandı. İlkbahar'ın geldiği , Alaçatı özlemiyle yandığımız bu günlerde o tarafa ait meze hasretimizi bir nebze olsun gidermeyi başardı ve tekrar tekrar gidelecek yerler listemizde yerini aldı. Fiyatlar ortalama seviyede : mezeler 6-10 TL , ara sıcaklar 16-20 TL , hamsi 12 TL. 20 cl. rakı dahil 120 TL ödedik.
Ali beye ilgisi  , bilgisi ve sabrı nedeniyle teşekkür ederiz.


Cunda Balık
Ümitköy Mahallesi
Binsesin Sitesi
4. Cadde No:8
Ümitköy  Ankara
Telefon : 312 - 235 84 81

11 yorum:

todor dedi ki...

oooff yine bende mi bir arıza var?
fotoğraflar süper görünüyor ama yorum eksik geldi bu sefer de.
"Nedeni de içindeki harcının lezzeti çok iyi.Pirinçle" cümlesinden sonrası yok, direk fotoğraflar çıkıyor.

kepslok dedi ki...

Burayi bende tavsiye etmistim Oburcan ben de cok begenmistim ama yazin yarim mi kalmis sarmadan sonrasi sadece resim yazi yorum yok?

Adsız dedi ki...

Bu yaşanan blog sorunları hakikaten can sıkıcı:(artık fazla oluyorlar desek yeridir! yorumların devamını sabırsızlıkla bekliyorum.
Burcu.

Oburcan dedi ki...

Kepslok sorry. Ben karıştırmış olabilirim ama Burcu'dan da buranın tavsiyesi gelmişti.
Teşekkürler.Yeni tavsiyelerini alabilirim :)

Adsız dedi ki...

Onmli degil Oburcan yeni yerler kesfediyorum soylerim yine.ee cunda yarim kaldi nerde diger yorumlar sadece foto var senin yorumlarini merak ediyorum:(Kepslok.

Oburcan dedi ki...

Ben çok beğendim.Bu tip mekanlarda meze balıktan ziyade meze yemeyi sevdiğim için bana çok hitap etti.Ankara'da fazla bulunmayan mezeleri var ve hepsi kaliteli.Ali Bey çok bilgili.Todor'un yorumuna katılmıyorum.O etçi olduğu için böyle yorum yapması normaldi. Ayrıca incir tatlısı da denenmeli.

Oburcan dedi ki...

bu arada şimdi farkettim ki yorumlar çıkmamış,akşam düzelteceğim!!!!

todor dedi ki...

haydaaa,
ne dedim de katılmadın arkadaşım :)
ben bakıyorum "pirinçle" den sonrası çıkmamış diyorum, buna mı katılmadın?
heheheeh
eleştirmedim ki.
ya işte ünlü olunca böyle oluyor, arkadaşını iyi seçmeli insan :))

LisabeLLa dedi ki...

baligin iyisi ankara'da yenir mottosunu ilk kez duyuyorum =D bu arada patlicanin recelini yapar annem ama tatlisini bilmeyiz. recel gibi mi yapmislar acaba?

Oburcan dedi ki...

LisabeLLa ,
bu lafı nasıl duymazsın? İnan bana öyledir,gerçeklik payı var,o kadar da atmasyon değil :)
Patlıcan reçeli fikri de bana uzak,bu reçel gibi değil,bildiğin ayva tatlısı gibi,şerbetli.
Reçelini seviyorsan bunu da seversin bence.

Oburcan dedi ki...

Todor,
yazdıklarımın görünmediğini farketmem biraz zaman aldı.Açıkçası senin yorumunun başını okumuş,sonunu ben yazmışım:)
Todor'dan olsa olsa böyle bir yorum çıkar diye düşünmüş olmalıyım :)
Pardon :)

ShareThis

Related Posts with Thumbnails